ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 8. września 2024    
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Wrocław/Ziębice: kościół św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej Bazyliką Mniejszą Drukuj
sobota, 29 listopada 2008, 12:52
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W dniu dzisiejszym miało miejsce uroczyste ogłoszenie nominacji papieskiej. Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI w dniu 28 maja 2008 r wyróżnił kościół św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach (dekanat Ziębice) tytułem Bazyliki Mniejszej.

Bazylika Mniejsza w Ziębicach
Bazylika Mniejsza w Ziębicach
Kościół św Jerzego w Ziębicach należy do najstarszych kościołów parafialnych na Śląsku (powstał ok. 1270 r). Funkcję gospodarza – proboszcza sprawuje tutaj od wielu lat ks kanonik dr Bogusław Konopka, wikariuszami są ks mgr Krzysztof Świta i ks. Mgr Mariusz Trojanowski.

Kościół pw. św Jerzego jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Ziębic. Wokół tej świątyni , przez ponad 700 lat skupiało się życie duchowe mieszkańców miasta.

Dzisiejszą formę kościół zawdzięcza restauracji dokonanej w latach 1898 – 1900. W roku 2004 kościół parafialny został laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany AD 2004” za wzorowo przeprowadzony remont kościoła w latach 1995 – 2004 .

„Największym i najważniejszym wyróżnieniem kościoła parafialnego pw. św Jerzego, Sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach jest nadanie przez Stolicę Apostolską, na prośbę ks Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego – metropolity wrocławskiego, tytułu Bazyliki Mniejszej. Tytuł ten uwydatnia szczególna więź łączącą Bazylikę Mniejszą z Rzymską Stolicą św Piotra. Dlatego we wszystkich Bazylikach, a więc i w Ziębicach, bardzo uroczyście obchodzi się Święto katedry św Piotra (22 lutego), Uroczystość św Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz rocznicę wyboru Ojca św lub inauguracji Jego pontyfikatu.

Wierni, nawiedzający naszą Bazylikę Mniejszą i uczestnicząc w niej w jakimś obrzędzie liturgicznym, mogą dostąpić odpustu zupełnego.”
- mówi ks kanonik Bogusław Konopka.



Bazylika mniejsza - tytuł honorowy, nadawany przez papieża. Otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, dużymi walorami liturgicznymi, charytatywnymi i duszpasterskimi.

Po raz pierwszy tytuł ten nadał papież Pius VI w 1783 kościołowi św. Mikołaja w Tolentino. Od 1836 przysługuje on również kościołom kolegiackim Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dniu 9 listopada 1989 r ustaliła warunki jakie musi spełniać kościół, by otrzymać ten tytuł.

Posiadają go obecnie znaczniejsze kościoły katedralne, kolegiackie i klasztorne, a także znane sanktuaria maryjne, m.in. Fátima, , Lourdes, Mariazell, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Wambierzyce i inne.

Uzyskanie tytułu bazyliki mniejszej stawia kościół jako wzór dla innych pod względem przygotowania i przebiegu celebracji Najświętszej Eucharystii, pokuty i innych sakramentów. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że kościół, któremu nadaje się tytuł bazyliki, powinien być wzorem pod względem celebracji wiernych zasadom liturgicznym. Godną i przykładną celebrację mają zapewnić różne elementy wymagane do sprawowania liturgii (ołtarz, ambona, miejsce przewodniczenia) usytuowane zgodnie z wymogami odnowy liturgicznej.

Wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowami Modlitwy Pańskiej i odmówią wyznanie wiary, mogą pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), dostąpić odpustu zupełnego w następujących dniach: 1) w rocznicę poświęcenia bazyliki; 2) w dniu liturgicznego obchodu uroczystości Wniebowzięcia NMP; 3) w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła; 4) w rocznicę nadania tytułu bazyliki mniejszej; 5) raz w roku w dniu ustalonym przez miejscowego ordynariusza; 6) raz w roku, w dniu dowolnie wybranym przez każdego z wiernych.

Znak papieski, to jest "skrzyżowane klucze", może być używany jako ornament na chorągwiach, sprzętach liturgicznych oraz pieczęci zarządu bazyliki.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03760194