ISIDORUS prasówka
Dzisiaj jest środa, 18. września 2024    
Św. Stanisława Kostki, zakonnika
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z dzienników
Z tygodników
Z miesięczników
Z dwumiesięczników
Z kwartalników
Powrót Powrót
Posłaniec na marzec 2009 Drukuj
wtorek, 3 marca 2009, 0:00
Dodał: (Admin)
W marcowym numerze “Posłańca” pytamy, kim jest i jaka jest kobieta XXI wieku. Złożoną rzeczywistość doświadczeń kobiet i ich wielorakich ról, na różnych odcinkach życia społecznego i kościelnego, podejmują: Tessa Capponi Borawska (Do moich córek), Elżbieta Grzybowska (Obecna w Kościele), s. Janina Gwóźdź RSCJ (Ile kobiety w zakonnicy?), Hanna Suchocka (Wyjść z ukrycia), Anna Pobóg-Lenartowicz (Święta Agata), Krzysztof Ołdakowski SJ (Wykreowana kobiecość), Jacek Siepsiak SJ (Debora), Stanisław Łucarz SJ (Antyfeminizm).

Krystyna Janda w wywiadzie pt. “Myślę i działam”, przeprowadzonym przez Krzysztofa Ołdakowskim SJ, dzieli się refleksjami o swoim życiu kobiety-realistki. W poruszanymi tematami łączą się godne uwagi rozważania Magdaleny Wojaczek o cudzie życia i Stanisława Morgalli SJ (Powrót do źródeł) o nowym rozumieniu seksmisji.
Marzec to także cześć dla tajemnicy Zwiastowania, którą podejmuje Jakub Kołacz SJ (Z narodzeniem Jezusa było tak...). To także czas wielkopostnych zamyśleń nad tajemnicą cierpienia i śmierci, do czego zachęca Agata Demkowicz (Przez śmierć do życia).

Warto przeczytać interesujące teksty: Jerzego Sermaka SJ (Środki wczesnoporonne), Urszuli Janickiej-Krzywdy (Srebrzysta planeta), ks. Marka Słomki (Magisterium a ewolucja), Katarzyny Cudzich (Między muzyką a poezją).





Drodzy Czytelnicy!

Kobiety XXI wieku – oto one, bohaterki tego numeru “Posłańca”: nasze mamy, siostry, żony, babcie, koleżanki. Czy są inne niż ich poprzedniczki w minionych wiekach? Na pewno. Bo zmienił się świat, styl życia i ich miejsce w codzienności. Piszą i mówią o sobie na naszych łamach Krystyna Janda, Hanna Suchocka i wiele innych. Dzielą się z nami spostrzeżeniami o tym jak żyć i jak odnajdywać się w skomplikowanej rzeczywistości naszych czasów, opowiadają o swojej roli w Kościele, w polityce, w życiu społecznym.

Wielu kobietom z pewnością nie jest w życiu łatwo godzić różne role, które przychodzi im wypełniać.

Coraz więcej z nich skutecznie robi zawodowe kariery na uniwersytetach, w wielkich firmach, w biznesie. Ale także wiele skrywa przekonanie niedowartościowania ich roli społecznej. Feministki zabiegają o nieustanne wyzwalanie kobiet z okowów tradycjonalizmu, żądając coraz to nowych praw i oznak równości. Dla innych najważniejszą jest rola matki i na tym się koncentrują, a podporządkowując temu celowi swoje życie, mają zarazem świadomość iż druga płeć, mimo być może najszczerszych chęci, wyręczyć ich w tym nie może. I to właśnie o nich, o współczesnych kobietach, w ich różnorodności życiowego powołania, chcemy szerzej opowiedzieć.

Przeżywając okres Wielkiego Postu myślimy więcej niż zwykle o pokucie i nawróceniu. Bo natura ludzka jest przewrotna: człowiek podnosi się i upada, i znów powstaje, i po raz kolejny błądzi, czasem po dawno utartych już szlakach. Potrzeba więc stałego oczyszczania naszego wnętrza, robienia przeglądu naszej drogi ku świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani. Zachęcamy gorąco, by wraz z nami dobrze się do tego szczególnego okresu w roku przygotować.

W marcu będziemy także obchodzić uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To tak jakby zapalało się dla nas światło nadziei na naszej drodze wielkopostnej przemiany. Jest to bowiem pierwszy znak prawdy, że Bóg stał się człowiekiem, że ma przyjść na ten świat jako dziecko. Dziecko, które jak każde inne, było przede wszystkim Bożym darem. Jego narodzenie stało się faktem dzięki wyjątkowej Kobiecie, której rola Matki nie zmienia się, ani nie przemija przez wieki, która jest Matką nas wszystkich.

Życzę dobrej lektury!

Leszek Gęsiak SJ
redaktor naczelny



Z numeru: Do moich córek

POLECAMY:

Miesięcznik "Posłaniec"
Wydawnictwo WAM
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.24055695