ISIDORUS prasówka
Dzisiaj jest środa, 18. września 2024    
Św. Stanisława Kostki, zakonnika
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z dzienników
Z tygodników
Z miesięczników
Z dwumiesięczników
Z kwartalników
Powrót Powrót
Posłaniec na czerwiec: "Przemoc i pomoc" Drukuj
wtorek, 2 czerwca 2009, 11:30
Dodał: (Admin)
Przewodnim tematem czerwcowego “Posłańca” jest przemoc i pomoc. O przemocy, rodzącej przemoc, jej obliczach, a także o możliwym antidotum, piszą: Paweł Adamczyk SJ (Gra sił), Stanisław Morgalla SJ (Wybaw nas od złego...), Krzysztof Biel SJ (W szkole i nie tylko), Krzysztof Ołdakowski SJ (Zarażanie agresją), Anna Błasiak (W zaciszu czterech ścian), Jacek Siepsiak SJ (Czy kamienować?). O wojnie, o humanitarnej pomocy i etycznych dylematach żołnierza z ks. kmdr. por. Janem Maliszewskim rozmawia Leszek Gęsiak SJ.

W Kościele czerwiec jest miesiącem związanym ze szczególną czcią Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak głębokie znaczenie ma to nabożeństwo wskazuje wciąż aktualny tekst z “Posłańca Serca Jezusowego” z 1908 roku. Na czym polega bycie pokornym w świetle miłości, płynącej z Serca Zbawiciela, rozważa Wojciech Ziółek SJ (Przesiąść się niżej?); a w tajemnicę wynagrodzenia wprowadza dzieci Grażyna Berger (Wynagrodzenie).
Do osobistego i czynnego włączenia się w Międzynarodowy Dzień Krwiodawcy (14 czerwca) motywuje czytelników Magdalena Wojaczek (Dar z siebie).

W numerze inne ważne tematy podejmują: Marcin Gałka SJ (Paweł – Apostoł Narodów), Jerzy Sermak SJ (Pierścień Atlantów), Ks. Włodzimierz Skoczny (Dwie Księgi).


Posłaniec
Posłaniec
Czerwiec 2009


Wstęp Redaktora Naczelnego:



Drodzy Czytelnicy!

Każdego dnia ze wszystkich niemal stron, jesteśmy zasypywani informacjami o wojnach, napadach, kradzieżach, wyrodnych rodzicach, agresji w szkole, itp. Wiele programów w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych, a także artykułów w codziennej prasie i na internetowych portalach informacyjnych pełnych jest wstrząsających wiadomości, które mają przyciągnąć swą oryginalnością i brutalnością uwagę czytelników i widzów. To właśnie przemoc staje się jedną z głównych atrakcji medialnych. Niestety, przemoc rodzi przemoc...

Przemoc wyzwala jednak także łańcuchy dobrej woli. W krajach objętych wojną mnożą się inicjatywy pokojowe, rozwijają akcje humanitarne. Ludzie doświadczeni przez napady i kradzieże zostają często spontanicznie wspierani z najmniej oczekiwanych stron. Wyrodni rodzice czy też przyzwolenie wychowawców na patologiczne zachowania młodzieży zyskują wyrażaną głośno dezaprobatę społeczną i powodują uaktywnienie akcji pomocy psychologicznej. To tylko drobne oznaki odruchów serca, które spontanicznie rodzą się u wielu ludzi. Te dwa bieguny, przemocy i pomocy, stały się główną myślą przewodnią tego numeru “Posłańca”.

O wojnie i wojskowej służbie w czasie pokoju, o humanitarnej pomocy i etycznych dylematach żołnierza, opowiada nam w redakcyjnej rozmowie ks. kmdr por. Jan Maliszewski, wieloletni kapelan wojskowy. Piszemy też o przemocy ekonomicznej i wyrachowaniu wielkich rynków finansowych, epatowaniu agresją w mediach, trudnych sytuacjach przemocy w rodzinach i patologiach w szkołach. Te wszystkie sytuacje przedstawiamy jednak nie tylko w ich negatywnym świetle, lecz także w kontekście pozytywnego antidotum, które jest podawane celem zahamowania powstającego dramatu sytuacji.

W Kościele czerwiec to miesiąc od dawna kojarzony ze szczególnym nabożeństwem do Serca Pana Jezusa. Nie gdzie indziej, jak właśnie w “Posłańcu”, który historycznie, od początku swego istnienia, związany jest z tym kultem, znajduje to swój charakterystyczny wydźwięk. Proponujemy przygotowane przez ojca Prowincjała Wojciecha Ziółka SJ rozważanie o pokorze płynącej z Serca Zbawiciela, a także powrót do wciąż aktualnego tekstu z “Posłańca Serca Jezusowego” z 1908 roku, przybliżającego znaczenie i głębię tego nabożeństwa. A kontemplując głębię miłości Zbawiciela, prośmy Go, by uczynił serca nasze według Serca swego...

Życzę wszystkim dobrej lektury!

Leszek Gęsiak SJ
redaktor naczelny


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.77031397