ISIDORUS film i muzyka
Dzisiaj jest wtorek, 23. lipca 2024    
Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy – święto
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Film
Muzyka
Powrót Powrót
WALL-E niezwykła opowieść z przesłaniem Drukuj
niedziela, 27 lipca 2008, 20:43
Dodał: Katarzyna Koczwara (paxik)
Bajki cieszą się popularnością wśród młodzieży, studentów, dorosłych. Nie trzeba mieć małego dziecka, by się na nie wybrać do kina. Swoisty boom na bajki zapoczątkował „Shrek”, teraz co kilka miesięcy pojawiają się nowe produkcje animowane. Obecnie na topie jest „Kung Fu Panda” oraz „Wall-e”. O tym drugim chcę napisać kilka zdań.


W opisach na stronach poświęconych nowościom kinowym o filmie tym możemy przeczytać: „WALL.E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa) przez siedemset lat w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – nowoczesna, przepiękna, myśląca maszyna. Tego dnia życie WALL.E’ego zupełnie się zmienia i nabiera nowego sensu. Jego podróż przez galaktykę, przyjaźń z EVE, zabawne przygody oraz nowi, niekiedy niezwykli przyjaciele stali się tematem tej opowieści”.(WWW.kinoplex.pl) Wall-e zaskakuje, w oryginalny sposób pokazuje, dokąd może zaprowadzić ludzkość nie dbanie o środowisko, o wzajemne relacje, co mogą zrobić z nami maszyny i nadmierna komputeryzacja. Obrazy te bawią, jednak mają ukryte głębsze przesłanie. Ludzie w tej historii tak zaśmiecili planetę, że aby żyć, musieli przenieść się w kosmos, egzystując na gigantycznym statku kosmicznym, podporządkowując się elektronice, z czasem tracą zdolność chodzenia, patrzenia sobie w oczy, bezpośredniej rozmowy…

Wall-e to zniszczony robot, patrząc na jego miłość Eve, to model muzealny, ale jakże uroczy, ciekawy świata, wyczulony na krzywdę innych, troskliwy. Jego perypetie na wysypisku śmieci jakim jest Ziemia, potem w kosmosie wzbudzają salwy śmiechu, wzruszają. Jednym z nietypowych rozwiązań twórców jest ograniczenie do minimum wypowiadanych kwestii, to obraz, muzyka i ogólne wrażenie mają tworzyć tę opowieść.

Mnie Wall-e zaskoczył. Bardzo pozytywnie. Osobiście uważam, że to jedna z tych nielicznych bajek z przesłaniem. Gdyby ode mnie to zależało, szkoły poszłyby na nią obowiązkowo do kin. Ta historia to subtelna lekcja ekologii, ochrony środowiska, biologii, ale także przedmiotów nienauczanych w szkole jak przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność za siebie i innych. Choć historia ta dzieje się w dalekiej przyszłości, pokazuje, że najważniejsze wartości w życiu, również robotów, są niezmienne.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.05441594