ISIDORUS katecheza
Dzisiaj jest czwartek, 16. maja 2024    
Święto św. Andrzeja Boboli
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Katecheza dla dzieci
Katecheza dla młodzieży
Katecheza dla dorosłych
Katecheza dla małżeństw
Powrót Powrót
Skąd się wziął "Znak krzyża"? Drukuj
poniedziałek, 14 września 2009, 0:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Znak Krzyża. Nie jest obcy żadnemu katolikowi. Wykonujemy go tak często w swoim życiu, że nie potrafilibyśmy tego zliczyć. Ale czy tak na prawdę wiemy, co oznacza, czy potrafimy go prawidłowo wykonać i czy wiemy kiedy?
Kreślenie znaku Krzyża ma najprawdopodobniej korzenie Apostolskie. Pierwotnie kreślono go jednym palcem. Czyniono go na przedmiotach, ludziach, przed wykonywaniem różnych zajęć. Dokumenty z III wieku poświadczają, że był on już od dłuższego czasu częścią ówczesnej liturgii (chrzest, święcenia), co pozostało do dziś. Wierzono – zgodnie z PŚ – że jest źródłem łask (Ef 2,16), a przede wszystkim ochroną przed złem. Widziano w nim akt publicznego przyznawania się do wiary, jej symbol (1 Kor 1,17) – na początku ustępował jeszcze rybie.


Św. Józef Kalasancjusz uczy dzieci znaku krzyża
Św. Józef Kalasancjusz uczy dzieci znaku krzyża

Aż 700 lat musiało upłynąć nim zaczęto kreślić go na ustach, a jeszcze później na sercu. Do dziś czynimy ten znak przed słuchaniem Ewangelii. Jego znaczenie jest wyraźne. Mamy przyjąć Ewangelię, myślą, mową i sercem – a to składa się potem na czyn. Dopiero na początku drugiego tysiąclecia pojawiają się pierwsze poświadczenia używania dużego znaku. W liturgii oznajmiał rozpoczęcie i zakończenie modlitwy.

Kiedy go czynimy w Kościele? Zawsze przy wejściu lub wyjściu z kościoła. Najczęściej jest on wtedy połączony z użyciem wody święconej. To przypomnienie łaski Chrztu Św. i przynależności do Boga i jako Jego synowie i córki. Też symbol błogosławieństwa – chroniącego przed złem. Na Mszy Św. czynimy go (jeśli nie ma przypomnienia przyrzeczeń chrzcielnych) tylko dwa razy. Na rozpoczęcie, – jako że msza jest modlitwą i na zakończenie przy błogosławieństwie. Błędem jest czynienie go przed lub po przyjęciu Najświętszego Sakramentu. Inna jego nazwa to Eucharystia, czyli dziękczynienie, które jest częścią naszej modlitwy na Mszy Świętej.

Wiele modlitw zawiera w sobie Uwielbienie Trójcy Przenajświętszej (np. Chwała Ojcu…). W ich trakcie także nie czynimy znaku krzyża, gdyż jest to część modlitwy (a nie jej zakończenie czy rozpoczęcie). Natomiast należy pamiętać wtedy o pochyleniu głowy.

Na zakończenie jeszcze jedno znaczenie dużego krzyża. Kiedy wymawiamy słowa „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego“ nasze ręce ukazują kolejno na głowę, serce i ramiona. Zawiera się w tym prośba o nieustanne spełnianie Bożej woli: myślą, czystym sercem i dobrymi uczynkami.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (2)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Krzyż jako znak Imienia Boga (Odpowiedz) 10.12.2008 12:06
albert
"wydaje się, że znak (krzyża) jest jedynie przejęciem znaku tau (...) który był, według Ezechiela 9,4, znakiem Jahwe nakładanym na czole wybranych. (...) Kiedy sens tego znaku, który był zrozumiały tylko dla Semitów, zagubił się w środowisku greckim, interpretowano tau (...) jako symbolizujące krzyż, w postaci +. (...) wyrażenie "nosić krzyż" zastępuje "nosić Imię"." cytat z Jean Danielou "Teologia judeochrześcijańska. Historia doktryn chrześcijańskich przed soborem nicejskim."
Znak krzyża (Odpowiedz) 14.9.2009 11:32
Kalasancjusz
Znak krzyża jest znakiem identyfikującym chrześcijanina; jest najprostszym Credo, w którym zawiera się tajemnica Boga w Trójcy Jedynego.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02428388